261. - februar 2017.

Pogled u izdanje
Reč urednice
Razumevanje

Da li vam je poznata situacija u kojoj se trudite da objasnite pacijentu kako da koristi lek, a on vas ne razume baš najbolje, ili situacija u kojoj pacijent pokušava da objasni naziv leka ili nekog proizvoda i onda se „igrate” asocijacija da biste otkrili na koji tačno lek misli?
Neki su možda imali priliku da iskuse, a neki da čuju priče kolega o ekstremnim primerima nerazumevanja korišćenja terapije,pijenje supozitorija i vaginaleta, stavljanje istih u uho i sl.
Pretpostavljam da vam se ponekad dešava da imate utisak da koliko god se trudili i objašnjavali pacijentu kako da pravilno koristi neki lek ili, još teže, lekove, imate utisak kao da vas ne čuje ili ne razume. Različita istraživanja ukazuju da oko 50% ljudi ne koristi lekove pravilno, a najčešće na svoju ruku preskaču, smanjuju ili povećavaju doze lekova. Takođe, pacijenti često na osnovu iskustava koja su čuli od drugih, ali i različito shvaćenih informacija iz reklama, različitih članaka, foruma po internetu i sl. odlučuju da sami isprobaju neki lek ili dijetetski suplement. Jedna od važnih stavki za uspeh terapije je adekvatan prenos informacija o lekovima, a farmaceuti tu igraju ključnu ulogu.
Krajem januara objavljena je veoma značajna publikacija koja se bavi strateškim razvojem informacija o lekovima i ima zadatak da pomogne u rešavanju ovog problema. Međunarodna federacija farmaceuta (FIP) je nakon nekoliko godina istraživanja i prikupljanja podataka objavila publikaciju pod nazivom „Informacije o lekovima: strateški razvoj" (Medicines Information: Strategic Development), koja po prvi put na svetskom nivou istražuje primenu u praksi informacija o lekovima. Znajući da informacije o lekovima mogu biti netačne, pristrasne, štetne ili nerazumljive, razvoj strategije i uključivanje svih činilaca u zdravstvu je od velikog značaja. Tačno preneta i pravilno shvaćena informacija o leku omogućava pacijentu da sigurno i na pravi način koristi propisanu terapiju. Pacijent osnovne informacije o lekovima dobija od lekara i farmaceuta, ali veoma često i putem interneta, štampanih medija, televizije i radija.
U ovako širokom obimu različitih izvora informacija potrebno je obratiti pažnju na koordinaciju unutar zdravstvenog sistema.Istraživanje koje je sprovela FIP radna grupa ukazuje da nemaju sve zemlje nacionalne strategije o informacijama o lekovima. U dokumentu su objašnjeni najvažniji elementi strategije o informacijama o lekovima, a u trenutku izrade većine zakona i propisa iz oblasti zdravstva u Srbiji trebalo bi raditi na razvoju i implementaciji strategija o informacija o lekovima, jer kako kaže izreka, „Razumevanje problema (pitanja) je pola rešenja".
Glavna i odgovorna urednica
Estela Gaković Ranisavljević